Starostlivosť o zrak seniorov

Starostlivosť o zrak seniorov je veľmi dôležitáS vekom sa zvyšuje riziko rôznych očných problémov, z toho dôvodu je starostlivosť o zrak seniorov veľmi dôležitá. Nie veľa starších ľudí sa zaobíde bez okuliarov. Pre každého z nás je potrebné mať SPRÁVNE okuliare, ktoré sú individuálne prispôsobené našim očiam, veď každé oko je iné.

A prečo kupovať okuliare v očnej optike?  Nesprávne okuliare môžu poškodiť zrak.

 

Dôležité tipy, ako sa starať o zrak seniorov:

Pravidelné očné vyšetrenia

Navštevujte svojho očného lekára pravidelne, hoci nepociťujete žiadne problémy so zrakom. Odporúča sa aspoň raz ročne, ale váš očný lekár vám môže odporučiť frekvenciu vyšetrení podľa vašej vekovej kategórie a zdravotného stavu.

Správna výživa

Strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály môže pomôcť udržiavať zdravý zrak. Zahrňte do svojej stravy potraviny, ako sú špenát, brokolica, mrkva, losos, citrusové plody a orechy.

Ochrana očí na slnku

Slnečné okuliare s ochranou pred UV žiarením chránia oči pred poškodením slnečným žiarením. Vyberte si kvalitné slnečné okuliare.

Nefajčite

Fajčenie môže mať negatívny vplyv na zrak a zvyšuje riziko očných chorôb, ako je makulárna degenerácia. Makulárna degenerácia je hlavnou príčinou poruchy zraku u ľudí starších ako 50 rokov. Ide o ochorenie spojené s opotrebovávaním časti sietnice, ktoré sa nazýva makula.

Medzi najčastejšie príznaky makulárnej degenerácie patri:

    • rozmazané alebo neostré videnie
    • problém s rozpoznávaním známych tvárí
    • zvlnením priamych čiar
    • objavovaním tmavých, prázdnych oblastí alebo iných škvŕn v centre zorného poľa
    • stratou centrálneho videnia pri šoférovaní, čítaní

Kontrola krvného tlaku a cukru

Vysoký krvný tlak a diabetes môžu mať negatívny vplyv na zrak. Pravidelné meranie a kontrola týchto hodnôt je dôležitá.

Ochrana pred modrým svetlom

Ak trávite veľa času pred počítačom, dbajte na časté prestávky a používajte kvapky do očí, aby ste minimalizovali suchosť a únavu očí. Jednou z možností sú aj okuliare proti modrému svetlu.

Dodržiavajte odporúčania lekára

Ak vám váš očný lekár odporučil špeciálne lieky alebo terapiu na udržanie alebo obnovenie zraku, dodržiavajte jeho odporúčania. Rovnako ak aj odporúčania všetkých lekárov, pretože aj zdanlivá maličkosť môže ovplyvniť náš zrak.

Svetlo a osvetlenie

Dobre osvetlené priestory a čítanie s dostatočným svetlom môžu pomôcť zmierniť únavu očí. Nečítajte v tme, pretože sa to jednoducho neoplatí.

Cvičenia pre oči

Čas od času cvičte oči. Zatvorte ich na niekoľko sekúnd a potom ich opäť otvorte. Tento jednoduchý cvik môže pomôcť uvoľniť svaly očí.

Monitorujte svoj zrak

Buďte pozorní na príznaky, ako sú zhoršené videnie, zvýšená citlivosť na svetlo, rozostrenie alebo bolesť očí. Ak zaznamenáte nejaké zmeny, okamžite sa poraďte so svojím očným lekárom. Okrem iného môže ísť o prvé príznaky presbyopie, inak nazývané aj choroba krátkych rúk.

Prevencia je kľúčom k udržaniu zdravého zraku v staršom veku.

Dbajte o svoje oči a pravidelne sa starajte o ich zdravie prostredníctvom vyšetrení, prevencie a zdravého životného štýlu.

PREČO SA NÁM ZHORŠUJE ZRAK?