Padajú vám okuliare v posilňovni? Šmýkajú sa?
Žiadny problém, padajúce okuliare v posilňovni vyriešia rôzne pomôcky ako je okuliarový pásik alebo stoper.
Okuliarový neoprénový pásik
Okuliarový neoprénový pásik slúži na bezpečné upevnenie okuliarov pri cvičení. Je vyrobený z textilnej gumy a pripája sa do otvorov na koncovkách stráničiek okuliarov.
Brzdička/stoper na okuliare
Mäkký protišmykový stoper (brzdička) na stráničku okuliarov pre pevné držanie okuliarov, určený predovšetkým pre deti a športovcov. A určite sa zíde i pri manuálnej práci, kde je potrebné predkláňanie sa.
ŠNÚRKY A GUMIČKY NA OKULIARE
Čo ešte poskytujeme v očnej optike? No predsa rôzne služby a servis.
VEDELI STE ?
Aké sú nepísané pravidlá pri cvičení v posilňovni ?
1. Prečítajte si pravidlá a predpisy posilňovne
Predtým, ako začnete cvičiť, by bolo vhodné pozorne si prečítať prevádzkový poriadok posilňovne. V opačnom prípade môže byť vaša prvá návšteva posilňovne aj posledná. Zatiaľ čo v niektorých telocvičniach vás za hlasné odkladanie činiek vykážu, v iných je to takmer nepísaná povinnosť. To isté platí pre používanie horčíka alebo cvičenie bez topánok. Ak si pred vstupom do posilňovne prečítate pravidlá a predpisy, môžete sa vyhnúť prípadným a zbytočným komplikáciám.
2. Používajte uterák
Pri cvičení vždy používajte uterák. Nejde len o vás a vaše pohodlie, ale na lavičke nezostane kaluž potu a ostatným sa bude cvičiť oveľa ľahšie. Ak si náhodou zabudnete vziať uterák, neváhajte poprosiť oň personál, vo väčšine prípadov vám ho za malý poplatok radi požičajú.
3. Vráťte činky na ich miesto
Ďalším veľmi dôležitým pravidlom je vrátenie činiek a kotúčov na svoje miesto. Nie je nič horšie ako upratovať závažia, ktoré zostali na stroji pred samotným tréningom. Každý disk, ktorý používate na cvičenie, má v telocvični svoje miesto, preto by bolo dobré ho do nej po skončení cvičenia vrátiť.
4. Rozcvička je povinná pred a po tréningu
Myslím, že nasledujúce pravidlo ani nepotrebuje dlhý komentár, jednoducho dôležité je to, že ak sa nezahrejete, riskujete vážne zranenie počas tréningu a predĺžite tak celkový čas potrebný na regeneráciu svalov. Ak sa teda vyhýbate strečingu, neporušujete žiadne pravidlá posilňovne, ale podvádzate sami seba.
5. Získavajte rady od skúsenejších
Ak nasledujúce pravidlo nebudete brať na ľahkú váhu, výrazne vám uľahčí naberanie svalovej hmoty a vyhnete sa aj možným zdravotným problémom spôsobeným zlou technikou cvičenia. Je logické, že ako začiatočníci nerozumiete každému cvičeniu, každý niekedy začínal. Ak vám však niekto v posilňovni ochotne poradí, vezmite si jeho rady k srdcu.
6. Nepoužívajte telefón
Keď idete cvičiť, nepoužívajte telefón. Ak si po každej sérii zapnete telefón a strávite niekoľko minút písaním správ, nielenže sa nesústredíte na samotný tréning, ale zbytočne si predlžujete celkový čas v posilňovni. Ak to nie je absolútne nevyhnutné, telefón si do posilňovne vôbec neberte. Výnimkou je, ak máte tréningový plán (napríklad od trénera) len v digitálnej forme. Ale ani vtedy sa nemusíte pozerať na telefón hneď po každej sérii.
7. Neoslovujte ľudí, ktorí práve cvičia
Nie je asi nič horšie, ako sa s niekým začať rozprávať uprostred setu. Ak potrebujete niečo povedať cvičiacej osobe, počkajte na vhodnú príležitosť, napríklad keď skončí svoj set.
8. Netrénujte bicepsy v stojane
Aj keď vás možno nenapadne precvičovať bicepsy v klietke na drepy, je to veľmi vírusová vec. Toto pravidlo však neplatí len pre tréning bicepsov v klietke na drepy, ale pre celkové používanie posilňovacích zariadení. Vždy používajte daný stroj len na to, na čo sa má používať. A ak neviete, ako na to, nebojte sa opýtať iných. A to nás privádza k ďalšiemu bodu.
9. Nebojte sa opýtať
Ak neviete, ako máte stroj používať, nebojte sa opýtať iných. Je rozšíreným mýtom, že ľudia v posilňovni sú neprajní a egocentrickí, ale pravda je úplne iná a ak sa niekoho opýtate, v 99 % prípadov vám rád vysvetlí techniku cvičenia.
10. Cvičte s vhodným partnerom
Keď začínate, môžete sa chopiť niekoho skúsenejšieho, ak je ochotný venovať vám svoj čas. Ak však trénujete už nejaký čas, je dobré mať sparingpartnera, ktorý je podobný nielen z hľadiska silového výkonu, ale aj cieľov a prístupu k tréningu. Nepodceňujte výber sparingpartnera a vždy si radšej vyberte niekoho, kto v posilňovni tvrdo pracuje, ako človeka, ktorý vám medzi jednotlivými setmi rozpráva o svojich zážitkoch z piatkovej noci.
11. Netrápte sa zbytočnosťami
Keď idete cvičiť, snažte sa čo najviac sústrediť na cvičenie, neriešte problémy v práci, počítačové hry ani plány na piatkový večer medzi jednotlivými setmi. Snažte sa sústrediť len na tréning a po ňom sa venujte iným veciam.
Ako teda pristupovať k posilňovni?
Hoci sa mnohí ľudia cvičenia v posilňovni boja, nie je dôvod sa čohokoľvek báť a ak prekonáte svoj strach, zistíte, že cvičenie si zamilujete. Ostatní ľudia vám vždy radi poradia a vy si všetko osvojíte už po niekoľkých sedeniach a nebudete potrebovať pomoc iných.
Zdroj: https://www.svetfitness.sk/clanok/pravidla-posilovny/