Dieťa – prvé okuliare

Eyeware for little girls.

Keď dieťa dostane svoje prvé okuliare, môže to byť zaujímavý a niekedy aj trochu nezvyčajný zážitok. Nezvyčajný a veľmi potrebný.

Je dôležité pomôcť dieťatku  čo najlepšie sa s touto okuliarovou novinkou adaptovať, aby sa cítilo pohodlne.

Niekoľko tipov, ako pomôcť dieťaťu s prvými okuliarmi

  Komunikujte s lekárom

Ak vášmu dieťaťu lekár predpísal okuliare, uistite sa, že rozumiete jeho odporúčaniam a pokynom týkajúcim sa používania a starostlivosti o okuliare. Určite sa ho opýtajte, ako často by malo dieťa okuliare nosiť a kedy ich môže dať dole.

Vytvorte pozitívne prostredie

Podporujte dieťa, aby vedelo, že okuliare sú niečo pozitívne a zábavné. Hovorte, ako mu okuliare pomáhajú lepšie vidieť a prinášajú jasný obraz sveta. Možno by ste mohli dieťaťu ukázať aj obrázky alebo príbehy o iných deťoch, ktoré nosia okuliare a majú s nimi pozitívne skúsenosti.

Pomôžte dieťatku s výberom rámu

Dajte dieťaťu možnosť vybrať si rámy, ktoré sa mu páčia. Nechajte ho v očnej optike vyskúšať rôzne typy rámov. Nechajte ho vyjadriť svoje preferencie a podporujte ho pri výbere rámu, ktorý sa mu páči.

  Zabezpečte pohodlné prispôsobenie

Je dôležité, aby okuliare boli správne prispôsobené dieťaťu, aby sa cítilo pohodlne a nemalo problémy s ich nosením. Očný optik zabezpečí správne nastavenie rámov, aby dobre sedeli na nose a ušiach dieťaťa. Uistite sa, že rámy nie sú príliš tesné ani príliš voľné.

  Postupný nácvik nosenia

Začiatok nosenia okuliarov môže byť pre niektoré deti ťažšie. Môžu mať pocit, že majú niečo na tvári alebo že im niečo bráni v pohybe. Je dobré začať s krátkymi časmi nosenia okuliarov a postupne ich zvyšovať, aby si dieťa mohlo zvyknúť na ich prítomnosť.

  Vytvorte rutinu

Pomôžte vytvoriť dennú rutinu, v ktorej sa dieťa naučí nosiť okuliare pravidelne. Môžete do nej zahrnúť čas na čistenie okuliarov alebo ich ukladanie na špeciálne miesto, aby sa k nim dieťa ľahko dostalo.

  Pozitívne povzbudenie

Chváľte dieťa a povzbudzujte ho, keď nosí okuliare správne a stará sa o ne. Ukážte mu, aké zlepšenie prinášajú okuliare do jeho života a ako pomáhajú pri čítaní, učení sa a hraní.

Pamätajte, že adaptácia na okuliare deťom trvať dlhšie. Ak máte otázky týkajúce sa starostlivosti o oči a okuliare, vždy sa obráťte na lekára alebo očného optika.

 

VEDELI STE ?

AKO VIDIA DETI V ŠKOLE KEĎ SÚ KRÁTKOZRAKÉ a nemajú okuliare ?