Starostlivosť o zrak detí

Starostlivosť o zrak detíStarostlivosť o zrak detí je vždy na rodičoch.

Rodičia, nezanedbajte starostlivosť o zrak svojich detí, venujte im dostatočnú pozornosť a starostlivosť. Včasná diagnostika a následná liečba očných vád je nevyhnutná pre zabezpečenie správneho vývoja zraku u detí.

Čo potrebujete dieťaťu zabezpečiť?

  Pravidelné očné vyšetrenia

Deti by mali absolvovať pravidelné očné vyšetrenia u očného lekára od útleho veku, najmenej raz ročne alebo podľa odporúčania lekára.

Sledovanie príznakov

Rodičia by mali byť pozorní pri akýchkoľvek príznakoch očných problémov u svojich detí, ako sú časté bolesti hlavy, rozmazané videnie, svrbenie očí alebo zmena správania pri čítaní a písaní.

Podpora správneho osvetlenia

Pri čítaní a písaní by malo mať dieťa dostatočné osvetlenie, aby sa zrak nezaťažoval.

Obmedzenie času stráveného pred obrazovkou

Áno, je to ťažké, ale pravdou je, že príliš dlhý čas strávený pred televízorom, počítačom alebo mobilným telefónom môže mať negatívny vplyv na zrak detí. Snažte sa tento čas obmedziť.

Správna výživa

Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály je dôležitá pre správny vývoj zraku predovšetkým u detí.

Aké vitamíny sú dobré pre detské oči?

Kombinácia vitamínov pre oči zaisťuje správnu funkciu sietnice, chráni bunkovú štruktúru oka.

Vitamíny A, C a E

Vitamíny A, C a E obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú udržiavať bunky a tkanivá v oku zdravé. Predpokladá sa, že vitamín C znižuje riziko vzniku sivého zákalu.

Omega-3 mastné kyseliny

Tieto esenciálne mastné kyseliny majú veľký význam ma vývoj očí a zraku u detí a dojčiat. Nedostatok omega-3 mastných kyselín v strave môže mať za následok rôzne očné ochorenia.

Minerály

Minerály zinok a meď pomáhajú ľudskému organizmu vstrebávať živiny a vitamíny. Bohatým zdrojom zinku sú napríklad ustrice, mušle, hovädzie mäso. Menšie množstvo zinku nájdete v mlieku, syroch a pečive.

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina obsahuje luteín a má tiež vysoký obsah vitamínov s antioxidačným účinkom. Najviac luteínu obsahuje kapusta, špenát a zelená petržlenová vňať.

Zelenina a ovocie s vysokým obsahom karotenoidov

Mnoho druhov ovocia a zeleniny vďačí za svoje krásne sfarbenie látkam nazývaným karotenoidy, ktoré majú pozitívne antioxidačné účinky. Ak sa budú na vašom tanieri pravidelne objavovať napríklad kukurica, cereálie, kivi, tekvica, cukety, modré hrozno či zelené a oranžové papriky, zaistíte očiam prísun potrebných karotenoidov a zároveň i vitamínov s antioxidačným účinkom.

Ryby

Niektoré druhy rýb sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Medzi najbohatšie na tieto kyseliny sú losos, tuniak a makrela.

Vajcia

Aj charakteristické zafarbenie vaječných žĺtkov majú na svedomí látky nazývané karotenoidy. Žĺtky vajec sú pravdepodobne najlepším zdrojom luteínu a zeaxantínu.

Mnohé vitamíny pre oči nájdeme v rastlinných potravinách: mrkva, kapusta, špenát, pečeň, rybí tuk, cuketa, mangold, ružičkový  kel.

Očné vady u detí

Detská krátkozrakosť

Dieťa – prvé okuliare