Prečo sa nám zhoršuje zrak

Prečo sa nám zhoršuje zrakSedem hlavných príčin prečo sa nám zhoršuje zrak

  Vek

S vekom sa zhoršuje elasticita očnej šošovky, čo môže spôsobiť presbyopiu (ťažkosti  pri čítaní drobného písma), zmeny v ostrosti zraku a zvýšené riziko vzniku očných ochorení ako napríklad očné zákaly. A to je dôvod prečo sa nám zhoršuje zrak.

Genetické faktory

Niektoré ochorenia oka, ako napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, môžu byť dedičné. Dioptrické okuliare pomáhajú pri korekcii očných vád.

Štýl života

Nadmerné používanie elektronických zariadení, čítanie pri slabom osvetlení, nedostatočná strava a nedostatok cvičenia môžu tiež prispieť k zhoršeniu zraku.

Očné ochorenia

Mnoho ochorení oka, ako napríklad katarakty, glaukóm, makulárna degenerácia a diabetickej retinopatie, môžu viesť k zhoršeniu zraku.

Zranenia a traumy

Fyzické zranenia oka môžu poškodiť očnú šošovku, rohovku alebo sietnicu a spôsobiť zhoršenie zraku.

Hormonálne zmeny

Niektoré hormonálne zmeny, ako napríklad tehotenstvo a menopauza môžu byť príčinou prečo sa nám zhoršuje zrak.

Chronické ochorenia

Niektoré chronické ochorenia ako napríklad diabetes, môžu mať negatívny vplyv na zrak.

To sú základné príčiny prečo sa nám zhoršuje zrak.

Ďalšou príčinou prečo sa nám zhoršuje zrak môže byť nedostatočné osvetlenie, zlá kvalita a veľkosť obrazovky, nevhodná ergonómia stola a stoličky alebo zanedbaná pracovná hygiena a neprimeraná dĺžka pracovného času .

Príčinou zhoršovania zraku môže byť i SYNDRÓM SUCHÉHO OKA. Tento syndróm naozaj predstavuje skutočný problém nielen pracujúcich ľudí. Zlé podmienky v kanceláriách, nevhodná vlhkosť vzduchu, príliš silná klimatizácia alebo aj kúrenie. To všetko má vplyv na naše oči a ďalšie orgány alebo časti nášho tela.

Je dôležité mať na pamäti, že každý prípad zhoršenia zraku je jedinečný a môže mať rôzne príčiny. Ak máte pocit, že sa vám zhoršuje zrak je dôležité navštíviť očného lekára.

 

VEDELI STE ?

Viete ako predísť únave očí pri práci s počítačom? Jednoducho relaxáciu očí pomocou pravidla 20/20/20.

Pravidlo 20/20/20

Je to jednoduché, po 20 minútach práce na počítači by sme mali aspoň 20 sekúnd hľadieť na predmet vzdialený aspoň 20 stôp tj  6 metrov. Preťažované očné svaly takto preladíme na pohľad do diaľky a oči môžu chvíľku oddýchovať.