Suché oko – príznaky a pomoc

Viete aké sú príznaky suchého oka, čo ho spôsobuje a ako mu pomôcť?

K rozvoju syndrómu suchého oka môže prispieť množstvo faktorov. Príznaky suchého oka väčšinou súvisia so životným štýlom, prostredím, prekonaným chirurgickým zákrokom alebo užívaním niektorých liekov, ale úlohu zohrávajú aj faktory súvisiace s vekom, ako je menopauza.

Syndróm suchého oka sa prejavuje aj začervenaním

Príznaky suchého oka

 • pocit pálenia a rezania očí
 • únava očí
 • rozmazané videnie
 • pocit cudzieho telesa v oku
 • začervenanie očí
 • nadmerné slzenie
 • svrbenie očí

Máte príznaky suchého oka a týka sa vás niektorý z týchto faktorov ↓?

Žiaľ, vo všeobecnosti sú ženy viac ohrozené suchým okom v dôsledku hormonálnych zmien, ktorými prechádzajú v tehotenstve a menopauze. Etnická príslušnosť tiež zohráva úlohu v možnom riziku. Štúdie ukazujú, že populácie ázijských, hispánskych a tichomorských ostrovov sú náchylnejšie na rozvoj suchého oka.1,2

Referencie:
1. Davitt WF, Bloomenstein M, Christensen M, Martin AE. Efficacy in patients with dry eye after treatment with a new lubricant eye drop formulation. J Ocul Pharmacol Ther. 2010;26(4):347-353.
2. Christensen MT, Martin AE, Bloomenstein M. A comparison of efficacy between Systane Ultra and Optive lubricant eye drops when tested with dry eye patients. Optometry. 2009;80(6):315

S pribúdajúcim vekom sa produkcia sĺz prirodzene znižuje. V záujme zachovania dobrého zdravia očí optometrická asociácia odporúča ľuďom starším ako 60 rokov absolvovať pravidelné očné vyšetrenia.

Dôležité tipy, ako sa starať o zrak seniorov

Ženy, ktoré používajú antikoncepciu alebo prechádzajú menopauzou, sú vystavené väčšiemu možnému riziku syndrómu suchého oka z dôvodu hormonálnej nerovnováhy.

Syndróm suchého oka môže spôsobiť nízka vlhkosť, suchšie zimné mesiace a veterné podmienky. Vysoká úroveň znečistenia ovzdušia môže tiež zvýšiť možné riziko symptómov, pretože znečisťujúce látky, ako je ozón, ovplyvňujú slzné žľazy, ktoré prirodzene zvlhčujú oči.  

Rovnako ako počasie, aj trávenie viac času pri počítačoch, mobilných telefónoch a tabletoch je environmentálnym faktorom, ktorý môže spôsobiť suchosť oka.

Ak máte príznaky suchého oka a týka sa vás niektorí z vyššie uvedených faktorov, predovšetkým NAVŠTÍVTE OČNÉHO LEKÁRA a snažte sa zmierniť príznaky.

Pomoc – zmiernenie príznakov suchého oka

ZDRAVÉ NÁVYKY

  • pravidelne absolvujte kontroly zraku u očného lekára
  • udržujte si čisté očné viečka bez nečistôt pomocou bežných čistiacich obrúskov
  • či už si kvapkáte kvapky alebo nanášate make-up, najprv si umyte a osušte ruky ešte predtým, ako sa dotknete očí
  • ak nosíte kontaktné šošovky, hlavne ich udržujte čisté a noste ich len podľa lekárskeho predpisu
  • počas veterných dní noste okuliare a používajte okuliare pri plávaní
  • prestaňte fajčiť a/alebo sa vyhýbajte pasívnemu fajčeniu

ZDRAVÁ VÝŽIVA

  • hydratujte, pite veľa vody
  • jedzte zdravú stravu (predovšetkým takú, ktorá obsahuje Omega-3 mastné kyseliny)

ZDRAVÉ PROSTREDIE

  • dbajte na správne osvetlenie
  • vyčistite si monitor
  • znížte jas obrazovky
  • posaďte sa do správnej vzdialenosti od obrazovky (asi 75 cm)
  • vyhýbajte sa prístrojom, ktoré by priamo fúkali do vašich očí vzduch (napr. fén, klimatizácia v aute a pod)
  • sledujte vlhkosť vzduchu v miestnosti alebo podľa potreby používajte zvlhčovač vzduchu

ROBTE SI PRESTÁVKY

  • ak pozeráte do počítača, na tablet alebo do mobilu, skúste každých päť sekúnd žmurknúť
  • urobte si prestávky v dlhších činnostiach, ako je napríklad práca na počítači alebo čítanie
  • použite pravidlo 20:20:20

 

Pomoc pre suché oko?

Zvlhčujúce očné kvapky bez konzervačných látok

Príznaky a pomoc pre suché oko - Systane complete 10 ml
Úľava so zložením všetko v jednom pre všetky typy podráždených, unavených a suchých očí syndrómu suchého oka až na 8 hodín.

Zvlhčujúce očné kvapky sú určené na použitie spotrebiteľmi na dočasnú úľavu od príznakov suchého oka, tak isto sa tiež môžu použiť na zmiernenie príznakov suchého oka spojených s používaním kontaktných šošoviek.

Zdravotnícka pomôcka vo forme sterilnej, bielej emulzie obsahujúcej propylénglykol, hydroxypropyl guar, minerálny olej, dimyristoylfosfatidylglycerol, polyoxyl 40 stearát, sorbitantristearát, kyselinu boritú, sorbitol a čistenú vodu. Neobsahuje konzervačné látky. Môže však obsahovať kyselinu chlorovodíkovú a/alebo hydroxid sodný na úpravu pH.

Ako sa používajú očné kvapky Systane Complete

Pred použitím sa fľaštička dobre pretrepe a otvorí sa uzáver. Pred prvým použitím sa fľaška drží približne v uhle 90 stupňov a vypustí sa z nej 1 kvapka produktu na likvidáciu. Pri podaní sa nakvapkajú 1 alebo 2 kvapky do postihnutého oka (očí) a žmurkne sa. Po použití sa fľaštička pretrepe smerom nadol, aby sa odstránil zvyškový produkt, ktorý môže zostať na špičke. Fľaštička sa uzavrie.

Očné kvapky je možné používať podľa potreby počas celého dňa. Kvapky sa môžu používať len pred alebo po vytiahnutí kontaktných šošoviek!

Upozornenie

Len na očné použitie. Ľudia alergickí na ktorúkoľvek zo zložiek produktu, by zvlhčujúce očné kvapky nemali používať. Dôležité je, aby ste postupovali podľa pokynov ošetrujúceho očného lekára a podľa návodu o správnom používaní produktu. Ak pretrváva nepríjemný pocit v oku, vyskytuje sa nadmerné slzenie, zmeny videnia alebo začervenanie oka, prestaňte používať zvlhčujúce očné kvapky a poraďte sa so svojim ošetrujúcim očným lekárom, pretože by sa problém mohol zhoršiť. Dočasné rozmazané videnie alebo iné zrakové poruchy môžu ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Ak sa po aplikácii kvapiek objaví rozmazané videnie, používateľ musí pred vedením motorového vozidla alebo obsluhovaním stroja počkať, pokiaľ sa mu zrak nevyjasní. Hlavne kvapky nepoužívajte, ak je bezpečnostné tesnenie poškodené alebo chýba alebo ak je poškodený uzáver s indikáciou bezpečného uzatvorenia. Nepoužívajte, pokiaľ je balenie alebo fľaška (sterilné balenie) poškodené. Aby ste zabránili kontaminácii, špičkou kvapkadla fľašky sa nikdy nedotýkajte žiadneho povrchu.

Pokiaľ dôjde k prehltnutiu roztoku, vyhľadajte lekársku pomoc. Tak isto, ak dôjde k zmene farby roztoku, nepoužívajte tento produkt. Potom po použití opäť nasaďte ochranný uzáver. Uchovávajte fľašku pevne uzatvorenú, ak sa nepoužíva. Použite pred uplynutím doby použiteľnosti vyznačenej na produkte. Tento produkt obsahuje určitý obsah kyseliny boritej, ktoré je bezpečná, ak sa používa podľa pokynov na použitie.

Zdroj: https://systane.myalcon.com/sk/about-dry-eye/causes/

Tak už viete aké sú príznaky a pomoc pre suché oko? Zvlhčujúce očné kvapky Systane COMPLETE môže kúpiť i v očnej optike iOPTIKA Prievidza a Partizánske.

 

VEDELI STE ?

Viete ako predísť únave očí pri práci s počítačom? Jednoducho relaxáciu očí pomocou pravidla 20/20/20.

Pravidlo 20/20/20

Je to jednoduché, po 20 minútach práce na počítači by sme mali aspoň 20 sekúnd hľadieť na predmet vzdialený aspoň 20 stôp tj  6 metrov. Preťažované očné svaly takto preladíme na pohľad do diaľky a oči môžu chvíľku oddychovať.

Sedem hlavných príčin prečo sa nám zhoršuje zrak