Dioptrické okuliare pomáhajú pri korekcii očných vád

Dioptrické okuliare pomáhajú pri korekcii očných vádDioptrické okuliare sú špeciálne optické pomôcky, ktoré slúžia na korekciu refrakčných chýb oka. Odborne: refrakčné chyby sú problémy s ohýbaním svetla, ktoré vstupuje do oka, čo môže viesť k neostrosti obrazu. Dioptrické okuliare nám pomáhajú správne zaostriť svetlo na sietnici, čím umožňujú jasný a ostrý obraz.

Ochorenie a vady očí sú vo svete na vzostupe. Môže za to prílišné namáhanie očí a nesprávna prevencia. Neskorá návšteva očného lekára môže mať tragické následky.

Dioptrické okuliare pomáhajú pri rôznych refrakčných chybách:

 Miopia (krátkozrakosť)

Krátkozrakosť je najčastejšie očnou chorobou na svete. Táto vada postihuje podľa WHO až 30 percent svetovej populácie, pričom počet pacientov stále rastie. Myopia, ako sa táto choroba odborne nazýva, vzniká zvyčajne v mladom veku. Po ukončení rastu, teda medzi 20 a 25 rokom, sa táto refrakčná chyba väčšinou ustáli.
Pri tejto chybe sa obraz zaostrený pred sietnicou, čo vedie k neostrosti na diaľku. Dioptrické okuliare s mínusovými dioptriami pomáhajú zaostriť obraz na sietnici.

 Hypermetropia (dalekozrakosť)

Pri ďalekozrakosti človek vidí dobre do diaľky, ale má problém zaostriť na blízke predmety alebo na čítanie.
Pri hypermetropii je obraz zaostrený za sietnicou, čo vedie k neostrosti pri blízkom videní. Dioptrické okuliare s plusovými dioptriami pomáhajú korigovať túto chybu.

 Astigmatizmus

Prejavuje sa zníženou ostrosťou videnia a zhoršeného vnímania detailov, a to pri pohľade do blízka, ale aj do diaľky. Zvyčajne sa objavuje súčasne s inou očnou chybou, najčastejšie s ďalekozrakosťou a krátkozrakosťou. Tento stav môže vzniknúť, keď má rohovka alebo šošovka oka nepravidelný tvar. Dioptrické okuliare so špeciálnymi cylindrami sú navrhnuté na korekciu astigmatizmu.

 Presbyopia

Tento stav sa vyskytuje s pribúdajúcim vekom a znamená stratu schopnosti zaostriť na blízko. Ľudia s presbyopiou (taktiež nazývanou „choroba krátkych rúk“ alebo „vetchozrakosť“) môžu potrebovať kombinované progresívne dioptrické okuliare, ktoré kombinujú rôzne dioptrie pre rôzne vzdialenosti. Máte viac ako 40 rokov a horšie vidíte?  Možno sa jedná práve o presbyopiu. Čo je to presbyopia?

4 dôvody prečo kupovať okuliare v očnej optike