Ako zaobchádzať s okuliarmi ?

NIEKOĽKO RÁD, ak zaobchádzať s okuliarmi, aby Vám dlhšie vydržali

Okuliare nasadzujte a skladajte z tváre oboma rukami

Nasadzujte oboma rukami

Ak ste si zvykli skladať okuliare len jednu rukou, je to NESPRÁVNE.

Pri takomto snímaní okuliarov z tváre dôjde postupne k poškodeniu okuliarov, ich zakriveniu, ohnutiu, prasknutiu stráničky alebo poškodeniu skla.

Okuliare čistite správne

Používajte špeciálny čistič na okuliare alebo mierny mydlový roztok spolu s čistou mikrovláknovou handričkou na čistenie skiel. Vyvarujte sa používaniu papierových vreckoviek alebo hrubých materiálov, ktoré by mohli poškodiť povrch skiel.

Neodkladajte šošovkami nadol

AKO zaobchádzať s okuliarmi
Okuliarové šošovky by sa nemali dostať do styku s drsným povrchom, inak sa môžu poškriabať. Neodkladajte ich okuliarovými šošovkami nadol, mohla by ich poškodiť aj „neviditeľná“ špinka.

Okuliare prenášajte v púzdre

AKO zaobchádzať s okuliarmi
Púzdro okuliare ochráni pred mechanickým poškodením, obliatím, zdeformovaním. Nenoste ich preto bez púzdra, v kabelke sa nájdu nebezpečné veci ako kľúče, pero, zrkadielko.

Okuliare chráňte pred teplom

AKO zaobchádzať s okuliarmi
Neyystavujte okuliare vysokým teplotám napr. palubná doska v aute, sauna a pod. Pod vplyvom vysokých teplôt (nad 50 st.) môže dôjsť k porušeniu povrchovým úprav okuliarových šošoviek a k deformácii plastového rámu. Tak isto im škodia veľké teplotné rozdiely.

Pozor na chemikálie a poškriabanie

AKO zaobchádzať s okuliarmi
Chemické látky, kyseliny, ale i LAK NA VLASY (častá príčina poškodenia) alebo morská soľ pôsobí škodlivo na povrchovú úpravu šošoviek. Tak isto môže okuliarové šošovky poškodiť kovová kefa na vlasy.

  OKULIARE NIE SÚ ČELENKA DO VLASOV

Okuliare nenosíme na hlave ako čelenku, pretože to môže spôsobiť deformáciu rámu a nesprávne zarovnanie/zakrivenie skiel. Okrem iného, na sedielka okuliarov sa radi namotajú vlasy a takto si ich zbytočne vytrhávate.

OPRAVU NECHAJTE NA ODBORNÍKA

Ak si všimnete nejaké problémy alebo neštandardné pokrivenie rámu, vyhľadajte odbornú pomoc v očnej optike.

Ako zaobchádzať resp. nezaobchádzať s okuliarmi ?

ioptika-neodborna-oprava-okuliarov-doma

Takto elegantne to vyzerá, keď si kutil opravuje okuliare doma sám. Použil hrubý drôt a lepiacu pásku . Hlavne prosím nepoužívajte sekundové lepidlo, kanagon, lak na nechty na zalakovanie škrabancov, priveľmi priľnavú lepiacu pásku…

 

Starostlivosť o okuliare môže prispieť k dlhšej životnosti a efektívnosti okuliarov a zároveň udržiavať kvalitu vášho videnia. Zaobchádzajte s nimi opatrne ako v bavlnke, veď Vám chránia zrak